top of page

Portekiz'de Fransızlar başı çekmeye devam ediyor


Fransızlar, Portekiz’e en fazla yatırım yapan yabancıların ilk sırasını bırakmaya niyetli değil: % 29 ile başta gelseler de Brezilyalılar % 19 ile yükselmeye devam ediyor. Ayrıca Lizbon ve Porto satışlarına bakıldığında Brezilyalılar sırasıyla % 24 ve % 27 ile Fransızları geride bırakmış durumdalar.

Portekiz emlakçılar derneği APEMIP’in verdiği bilgilere göre Fransızlar ülke genelinde ilk sırayı tutsalar da Brezilyalıların yatırımlarının yükselişi devam ediyor.

İlk 5’teİngilizler (11%), Çinliler (9%) ve Angolalılar (7,5%) ile yerlerini koruyorlar. Portekiz’de satılan evlerin % 20’sinin yabancıların eline geçtiğini de not etmek isteriz.

APEMIP Başkanı Luís Lima Brezilyalıların artan yatırımlarını “ülkelerindeki siyasi, sosyal ve ekonomik sarsıntıların yanı sıra Florida’ya yatırım yapan Brezilyalıların, Donald Trump’ın seçimiyle daha emin yatırımlar arayışında olmaları” şeklinde açıklıyor ve devam edeceğini öngörüyor.

Daha Fazla Brezilyalı, Daha Az Çinli

Luís Lima “Artık Çinli yatırımları durdurmaya çalışmalıyız. Çinliler toplam yabancı satışlarının hala % 9’unu oluşturuyor. Genelde bir azalma görülüyor” diyor.

Lima yatırım yolu ile oturum verme işlemlerinin (ARI) hem ilk onaylanması hem de yenilenmesi süreçlerinde ivedilikle normalleşmeye gidilmesi gerektiğini, aksi takdirde bu gecikmelerin yatırımcılarda tereddüt ve soru işaretleri yaratabileceğini, dolayısıyla olumsuz bir ortam olumaması için çaba gösterilmesi gerektiğini de ekledi.

Lizbon, Porto ve Algarve, uluslararası yatırımcılar için hala en tercih edilen bölgeler olmaya devam ediyor. Buna mukabil diğer bölgelere de ilgi eğilimi ise artmakta. Lima "alışılmış yerler dışındaki bölgelerimize de yabancı yatırımcıların ilgisinde dikkate değer bir artış gözlüyoruz” dedi.

Türkler bu sıralamalarda henüz ilk 10’a girmeseler de AI başvurularında 6000’i geçerek dikkate değer bir yükseliş göstermekteler.

#Haber

bottom of page