top of page

Lizbon’da Evlerin % 90’ı plan üstünden satılıyor

Lizbon emlak piyasasında heyecan sürüyor. Kentin küçük boyutu ve tarihi bölgenin son derece sınırı olması nedeniyle yenilenen veya yeni yapılan evler plan üstünden satılıyor. Bu eğilimin gelecek yıl da süreceğine kesin gözüyle bakılıyor. 2018 yılı sonuna dek tamamlanacak evlerin 2017 yılına göre çok daha fazla satıldığı görülüyor. (2016da 750 eve karşılık 2018de 1200 ev satışı öngörülüyor)

Var olan talebe cevap vermek üzere arzı artırıcı inşaatlara girişilmiş olsa da talebin henüz karşılanmaktan çok uzak olduğu da verilen bilgiler arasında. Başka bir sorun da talepteki tiploji, lokasyon ve fiyatlar arasındaki dengesizlik. Teleplerin fazla olduğu semtlerde satışa sunulan konutların büyüklüğü ile fiyatları aslında aranan ürünlerle örtüşmüyor. Satışa sunulan yeni/yenilenen daireler daha çok 1 veya 2 yatak odalı ve küçük alanlar: fiyatlar ise 6000 m2’den başlıyor. Bu durumda yerki ahalinin bu evlere ulaşımı tamamen imkansız. Buna rağmen satışlarda artış görülmesi yabancıların yatırımları oluyor.

Fiyatlar artmaya devam edecek

Yeni/yen,lenmiş ve eski evlerde fiyat artışının devam edeceğine kesin gözüyle bakan Emlakçılar Derneği, tarihi bölgedeki artışın 2018’de % 5’in altına düşmeyeceğini belirtiyor.

Derneğin üzerinde durduğu bir başka öngörü ise kısa dönem kiralanan evlerde yakında bir satürasyon olacağı ve uzun dönem kiralık konut ihtiyacının çok fazla olmasından dolayı tarihi bölge dışında yatırım yapanların artık uzun dönemli kiraya vermeye başlayacakları. Bu konua ilaveten kiralardaki artışın da devam edeceği ve 2018’de %5-10 arası bir yükseliş gösterecği yönünde.

Kaynak: idealista news


bottom of page