top of page

Portekiz Hükümeti uzun süreli kiralardan alınan vergiyi düşüreceğini açıkladı


Portekiz, dünya çapında en ilgi çeken destinasyonlardan biri olduğundan beri yaz kış turist akınına uğramaya devam ediyor. Otellerin turistlere yetmemesinden dolayı halk şehir dışına taşınıp evlerini turistlere kısa dönemli kiraya veriyor. Taşınmayanlar dahi evlerinin içinde değişiklikler yaparak bir veya birkaç odalarını turistlere açıyor. Bir yandan Avrupa vatandaşlığına yol açan Golden Visa Programı için ülkeye ev aramaya gelenler, diğer yandan sadece tuistik amaçla gelenlerin en büyük sıkıntısı gerçekten de kalacak yer bulmak. Sonuçta başkent Lizbon dahi İstanbul’un sadece bir ilçesi kadar küçük bir şehir. Ve bu çılgın akımı ağırlamaya yeterli değil. Kısa dönemli kiralamaların çoğunluğunun vergi beyannamesinde bulunmadıklarının farkında olan hükümet çareyi uzun dönemli kiraya verenlerin vergi oranını düşürmekte buldu. Amaç, kısa dönemli kiraya verip vergi kaçıranları cezbetmek ve uzun dönemli kirayı cesaretlendirerek az da olsa vergi toplamak. Hükümeti bu önleme iten bir diğer neden de büyük şehirlerdeki Portekizli nüfusun cazip kiraya aldanarak şehirleri boşaltıp banliyölere gitmelerine engel olmak. Çünkü sonuçta gelen tursitler, kendilerine her zaman sıcak evsahipliği yapan Portekizlileri de görmek istiyor. Ancak artık başta Lizbon olmak üzere Porto, Viseu, Coimbra gibi kentlerin tarihi bölgelerinde sokaklarda Portekizce dışında tüm dilleri duyabiliyorsunuz. Turist istilası altındaki tarihi bölgelerin Arnavut kaldırımlarnda gece gündüz çekilen valizlerin tekerlek sesleri yankılanıyor.

Hükümet evlerini uzun dönemli kiraya verenlerin gelir vergilerinde indirime gidileceğini açıkladı. Başbakan Antonio Costa kira gelirlerine uygulanan % 28 oranındaki vergilerin % 14lere çekileceğini, evlerini 10 yıldan fazla süredir kiralayanlarda ise bu verginin % 10a kadar düşeceğini belirtti.

Ev sahipleri devamlı artan talep nedeniyle kiraların aşırı artışından dolayı artık evlerini uzun süreli kiralamak istemiyorlar. Kira kontratları artık otomatik olarak yenilenen yıllık anlaşmalar şeklinde yapılmıyor. Başbakan Costa “düşünün ki küçük çocuklu genç çiftler artık kiraladıkları evlerde ne kadar süre daha oturabileceklerini bilemiyorlar. Çocuklarını okula yazdırırken seneye aynı okula devam edebilecek mi acaba çocuğumuz diye korku içindeler. Hayatlarında hiçbir plan yapamıyorlar. Seneye nerede oturacağız korkusu içindeler. Çünkü ev sahipleri her an onları çıkartıp kısa dönemli kiraya geçmeyi seçebilir. Herkesin istikrara ihtiyacı var. Ev sahiplerinin gelir vergilerini düşürerek uzun süreli kiralamayı cazip hale getirmek amacındayız” şeklinde konuştu.

Bir diğer önlem de “sürdürülebilir kira” programı. Devlet İstatistik Enstitüsünün belirlediği m2 fiyatına göre evlerini kiraya verenler belediyelere ödedikleri vergilerden muaf tutulacaklar. Bu fiyatlar pratikte uygulanmakta olan m2 fiyatlarına göre ortalama % 20 oranında daha düşük. Hükümetin açıkladığı bu önlemin tabii belediyeler tarafından da onaylanması gerekiyor.

Konuttan sorumlu devlet sekreteri Ama Pinho ise birçok belediyenin bunu şimdiden kabul edecekleri yönünde bilgiler aldıklarını açıkladı.

Kaynak: Idealista, 24 nisan 2018


bottom of page